Konference Vodní toky 2024

19. - 20. listopad 2024
Hradec Králové, Kongresové centrum Aldis

O Hradci Králové

Město Hradec Králové, přirozená krajská metropole, se nachází pouhých sto kilometrů východně od Prahy. Statisícové město plné zeleně leží na soutoku řek Labe a Orlice. Bohatá historie města sahá hluboko do minulosti. První zmínka o Hradci (hrad Hradec) je ve falzu zakládací listiny opatovického kláštera, která má být sepsána roku 1073, ve skutečnosti listina vznikla až o téměř 100 let později a nemůže být prostým opisem starší listiny (neboť v listině jmenovaný král Vratislav II. byl korunován až více než deset let později). K roku 1091 pak hrad Hradec uvádí Kosmova kronika česká, sepsaná v letech 1119 až 1125. K roku 1225 se poprvé v písemné listině (smlouvě) připomíná město (civitas) Hradec, nikoliv s přívlastkem Králové, který se objevuje až od 14. století. Tato písemná listina z roku 1225 je prvním nezpochybnitelným pramenným dokladem o existenci města. Ve středověku byl Hradec Králové věnným městem českých královen, zalíbení v něm nalezly především Eliška Rejčka a Eliška Pomořanská. Od 14. století se stalo město s kompaktním renesančním historickým jádrem přirozeným, vojensky a politicky vlivným centrem regionu s vysokou úrovní vzdělanosti a kultury.

Město pod Bílou věží, jednou z nejvýraznějších dominant východočeské metropole se pyšní i dalšími gotickými, renesančními a barokními stavbami (G. Santini, C. Lurago). Moderní česká architektura v duchu secese a funkcionalismu je dílem světově proslulých architektů profesora Jana Kotěry a jeho žáka Josefa Gočára, jehož pozoruhodná urbanistická koncepce vzbuzuje dodnes obdiv a byla inspirací pro několik dalších generací architektů. Stala se podnětem k tomu, že Hradec Králové je nazýván „Salónem republiky“. Hradec Králové je důležitým dopravním uzlem, sídlem mnoha úřadů, státních institucí, bank a významných průmyslových podniků. S městem je spjata i existence tří vysokých škol, které každoročně poskytují tisícům studentů příležitost ke vzdělání v řadě oborů. Studenti život ve městě obohacují o mnoho kulturních projektů a aktivit.

Na královéhradeckém kulturním dění se významně podílí také jedno z nejlepších regionálních činoherních divadel v republice, Klicperovo divadlo. Uměleckou institucí světové úrovně představuje loutkové Divadlo Drak. Ve městě je také Filharmonie, která uvádí týdně několik koncertů. Muzeum východních Čech zaujme už samotnou budovou se skvělou secesní architekturou Jana Kotěry. Galerie moderního umění je zaměřená na české výtvarné umění 19. a 20. století. V Kongresovém centru Aldis se pořádají atraktivní programy, kulturní a společenské akce včetně setkávání odborníků. Hradec Králové zde ročně pořádá desítky mezinárodních kongresů a sympozií. Ve městě lze najít hotely evropského standardu, obří akvárium a mnoho dalších kulturních institucí.

Hradec Králové je také významným sportovním střediskem s plaveckým bazénem, městskými lázněmi, krytou halou zimního stadionu, fotbalovými stadiony, koupalištěm ke kterému patří i autokemp a celou řadou dalších zařízení. V současné době má Hradec Králové devět partnerských měst, německý Giessen, francouzské Méty, holandský Arnhem, slovenskou Banskou Bystricu, chorvatkou Kaštelu, italskou Alessandrii, ukrajinský Černihiv/Černigov a polská města Walbrzych a Wroclaw. Hradec Králové je charakteristický tím, že nemá výrazně průmyslové zóny. Paleta klasických průmyslových oborů je zastoupena převážně středními a menšími podniky.

Z Hradce Králové lze podnikat výlety do 65 km vzdáleného pohoří Krkonoš nebo do 40 km vzdálených Orlických hor. V bezprostředním okolí lze navštívit mnoho význačných hradů a zámků. V Třebechovicích je možné zhlédnout světoznámý Proboštův betlém. K relaxaci lze využít některé z možností k plavání, jízdy na lodích, surfech, koních apod.

(Zdroj: https://www.hradeckralove.org)

Hlavní organizátoři konference
Vodohospodářský rozvoj a výstavba, a.s.
Vodohospodářský rozvoj a výstavba a.s.
Česká vědeckotechnická vodohospodářská společnost
Česká vědeckotechnická vodohospodářská společnost, z.s.
Spolupracující organizace

smalllogo Vodohospodářský rozvoj a výstavba a.s.
Nábřežní 4, 150 56 Praha 5 - Smíchov

IČ: 47116901, DIČ: CZ47116901
Společnost je registrována v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, složka 1930

Kontaktní e-mail: kvt@vrv.cz
Tato stránka nevyužívá cookies pro reklamní, propagační ani sledovací účely.Ročníky: 2023, 2022, 2021, 2020, 2019, 2018, 2017